Dr. Öğr. Gör. Sungu Okan

EĞİTİM:

Yüksek Lisans  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzikoloji Anabilim Dalı Etnomüzikoloji ve Folklor Programı’nda yüksek lisans öğrenimine devam etti. “Irak Türkmenleri’nin Türkiye ile Sosyo-Kültürel İlişkileri ve Bunun Müzikal Yansımaları” başlıklı tezi ile 2007 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

 

Lisans             2001 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü'nde

 

İŞ DENEYİMİ:

2003 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosu’nda dış yapımcı olarak çalışmaya başlayan Okan, bu kuruma bağlı Radyo 3 kanalında, "Sanatçı Dostlar", "Efsane Kayıtlar", "Dönemleriyle Besteciler", "Dansın Müzikli Öyküsü", "Müzik Yazıları", "Sahnedeki Notalar", "Bestecinin Günlüğünden", "Yaşamın Kaynağında Müzik", "Müzik Atlası" ve "Sabah Süiti"  adlı programları hazırladı ve sundu. 2015 yılından beri TRT İstanbul Radyosu'nda Çok Sesli Müzikler Servisi bünyesinde, TRT Radyo 3 kanalı için "Romantik Yolcular" adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.

 

 

Milliyet Gazetesi Kültür ve Sanat Eki, Milliyet Sanat, Picus, Andante ve İstanbul Life dergilerinde ve çeşitli sektörel dergilerde makaleleri yayımlandı. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği  31, 32, 33 ve 34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivalleri’nin basın bültenleri ve bazı katalog yazılarını yazdı. 

 

2007'den 2011 yılına dek Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı Yüksek Lisans Programı’nda “Popüler Kültür ve Müzik” dersini verdi. 2007 yılından itibaren Balkanlar ve Anadolu'nun çeşitli yörelerinde halk müziği ile alakalı alan araştırmaları yaptı.

 

 2006-2007 konser sezonundan beri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konser program notlarını yazmaktadır. 2017 yılında, Türkiye Fransa Başkonsolosluğu’nun bursu ile 3 ay süre ile Fransa’nın Paris kentide, Paris National Superieur Conservatoire de Musique et de Dansé’ta Hareket Notasyonu eğitimi almış olan Okan, halen bu MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü'nde öğretim görevlisidir ve doktora çalışmalarını sürdürmektedir.