#
Prof. Dr. Baki Asiltürk

Prof. Dr. Baki Asiltürk

Modern Şiir Kültürü etkinlikleri alışılmış atölye yapısının dışında bir yaklaşımın ürünüdür. Dolayısıyla bir paylaşım ve kendini geliştirme, donanım kazanma amacına yönelik bir öze sahiptir. Eğitim programımızda elbette atölye çalışması yapacak ve kendi ürünlerimizi de mercek altına alacağız fakat Modern Şiir Kültürü programımızın klasik atölyelerden farkının, iyi yazabilmek için iyi okumanın ve metne çeşitli açılardan bakabilmenin gerekliliğine vurgu yapmak olduğunu söylemeliyiz. Sıkı okuyan, okuduğu metnin anlam gizlerine ulaşma yeteneğini geliştiren bir şair, akademisyen veya eleştirmen adayı yazarken daha deneyimli, daha birikimli, daha cesur olacak, bu cesareti de hak edecektir!

Modern Şiir Kültürü etkinliklerimiz sıradan bir yazma-kontrol etme işleminin ötesinde yol alacaktır. Her şair aynı zamanda kendisinin eleştirmeni olmalıdır anlayışı gereği, özeleştiri yetenek ve alışkanlığının geliştirilmesinde bilgilenmeye parantez açacağız. Türk ve dünya şiirinin modern damarını geliştiren şairlerden örnek metinlerin incelenmesi, eleştirel okumaya tabi tutulması, kuramsal/akademik okuma teknikleriyle çözümlenmesi ilk adımımız olacaktır. Sonrasında, neyi nasıl söylediklerinin görünür kılınması hedeflenmektedir. Bunun için de şiiri şiir yapan birimler (imge, biçim ve içerik bütünlüğü, dize işçiliği…) ele alınıp bunların üzerinde ayrıntılı şekilde durulacaktır.

Cemal Süreya, “Şairin hayatı şiire dahil!” diyor. Doğrudur; modern şiir, şairin biyografisiyle, biyografisine dahil olan her şeyle birlikte yürümüştür, yürümektedir, yürümelidir. Bu noktada şairlere ait ilginç anekdotların mektuplara, günlüklere, anılara yansıyan ve oradan şiire geçen izdüşümleri metin incelemesinde yolumuzu aydınlatacaktır.

Modern şiir diyoruz… Bu aynı zamanda modern hayat, modern sanat, modern zihniyet demektir. Modern Şiir Kültürü buluşmalarımızda sadece şiir çerçevesinde kalmayıp şiirin resimle, müzikle, sinemayla kurduğu doğrudan ve/veya dolaylı ilişkiler her zaman sözümüzün bir ucundan tutacaktır. Modernliğin bir bütün olduğunu, modern şiir ve eleştiri metinlerinde bütünlüğü sağlayanın da çok yönlülük olduğunu daima hatırlayacak, hatırlatacağız.

Bütün bunların ve ders sırasında gündemimize girebilecek başka ayrıntıların ışığında kendi yazdıklarımızı da okumaya, incelemeye, ikili veya çoklu tartışmaya açarak renkli, açılımlı saatler yaşamanın hayalini kuruyoruz.


Eğitim Detayları

Kurs Ücreti: 1.000 TL
Kurs Süresi: 6 Hafta
6 Saat
Konum: Online
Eğitim Tarihi:

Ön Başvuru